A darálthús kiváltására kiválóan alkalmas a lencse. Számos értékes tápanyag forrása: tartalmaz B-vitaminokat, magnéziumot, vasat, cinket. Ráadásul kiváló növényi fehérjeforrás is. Nálunk gyakran készül lencsefasírt, az alábbiak alapján:
Ez az adag kb. 500g darálthúsból készült fasírt helyettesítésére alkalmas.
Hozzávalók:
- 200 g lencse
- 1 tojás
- 10 dkg zsemlemorzsa
- 1 tk pirospaprika
- 1/2 tk őrölt római kömény (elhagyható)
- 1 csapott tk fokhagymapor / 1 gerezd fokhagyma
- 1-2 tk só
- 1/2 tk bors
- fasírt fűszerkeverék (elhagyható)
Elkészítés:
- A lencsét átmosom, majd felteszem főni kétszeres mennyiségű vízben. Addig főzöm amíg puha nem lesz. (Kb. 30 perc) Nem szükséges sózni, ezt később is meg tudjuk majd tenni.
- Ha a lencse megfőtt, leöntöm róla a vizet, majd hagyom kihűlni. Ezután egy botmixerrel valamennyire pépesre dolgozom, nem kell az egészet összeturmixolni, az a jó ha maradnak benne egész darabok. Ha nincs botmixered, egy villával vagy krumplinyomóval is remekül össze lehet törni a lencsét.
- Majd hozzáadom a tojást, zsemlemorzsát a lencséhez. Ezután fűszerezem, hozzáadom a sót, borsot, pirospaprikát, római köményt*, az apróra tört fokhagymát vagy fokhagymaport, esetleg 1-2 tk fasírt fűszerkeverékkel még ízesítem. Én a Szafi Reform Paleo fűszerkeveréket használom, ez adalék és ízfokozó mentes. Ha túl nyers lenne még a fasírt massza, akkor tehetsz még hozzá zsemlemorzsát. A fasírt masszája ne legyen túl száraz, de túl nedves sem. Ha nagyon száraz, akkor sütés közben széttörik. A száraz fasírt masszát orvosolhatod 1-2 kanál vízzel.
* A római köménynek elég intenzív íze van, ha nem szereted, akkor kihagyhatod a receptből, valamint helyettesítheted sima őrölt köménnyel is, ha nincs otthon római kömény. - Kis gombócokat, vagy lapos fasírtokat formázok a masszából, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire teszem őket. Kb. 30 perc alatt 180 fokon, légkeverésen aranybarnára sütöm a fasírtokat.
Tálalhatjuk főzelék, burgonyapüré, rizibizi, kukoricás rizs, paradicsomos káposzta vagy zöldségsaláta mellé is.